Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije u tehničkom mandatu Marko Đurić sastao se danas sa ministrom inostranih poslova, saradnje i dijaspore Republike Niger Bakarijem Jauom Sangareom.
Đurić je nakon sastanka izjavio da Srbija na polju međunarodne saradnje gleda na zemlje Afrike kao na veoma bliske zemlje, sa kojima neguje tradicionalno prijateljstvo koje datira decenijama unazad.
Ministar je podsetio na to da je naša zemlja u prošlosti pomagala antikolonijalnu borbu naših afričkih prijatelja.
Danas gledamo kako da formiramo partnerstvo za budućnost, i to ne samo sa zemljama Sahelskog regiona, istakao je Đurić i iskazao posebnu zahvalnost ministru spoljnih poslova Nigera, zemlje sa kojom Srbija ostvaruje mnogo više od izvanrednih odnosa.
Prema njegovim rečima, Srbija ima ambiciju da svoju ekonomsku, političku i svaku drugu budućnost zasniva i na saradnji sa afričkim zemljama.
Bez obzira na to što je Srbija evropska i zemlja na putu evropskih integracija, održavanje ovakvih tradicionalnih prijateljstava i partnerstava smatra komparativnom prednošću, naglasio je ministar.
Šef srpske diplomatije ukazao je na to da naša zemlja poštuje narode Afrike, koji su među najmlađim populacijama na svetu, naročito u Nigeru, kao i načine na koje nastoje da reše svoje regionalne probleme, a u čemu će imati punu podršku Republike Srbije.
Još jednom izražavam zahvalnost našim prijateljima iz Nigera na podršci Srbiji u međunarodnoj areni i u međunarodnim organizacijama po nama važnim temama i uveren sam u to da, u godini u kojoj obeležavamo 80-godišnjicu od usvajanja Povelje Ujedinjenih nacija, zajedno stojimo na očuvanju principa ove povelje, poručio je Đurić.
Ministar inostranih poslova, saradnje i dijaspore Republike Niger ocenio je da je ova poseta potvrda novog impulsa u odnosima sa Srbijom, kao i prilika za razgovor o oblastima u kojima se prepoznaju potencijali za saradnju na korist oba naroda.
Niger i Srbija, kako je dodao, dele iste vrednosti, a to su poštovanje teritorijalnog integriteta, poštovanje suverenosti svake zemlje i poštovanje Povelje Ujedinjenih nacija, kao i poštovanje ljudskih prava i međunarodnog prava.
Sangare je ukazao na to da je obavestio ministra Đurića o tome da je Niger u ovom trenutku posvećen proučavanju i preispitivanju svih krupnih pitanja koja postoje na međunarodnom nivou.
Reč je, kako je naglasio, o stavovima koji su donošeni u prethodnom periodu, a te odluke sada se analiziraju na osnovu najnovijih vizija rukovodstva Nigera i procenjuje se da li će biti revidirane.
On je, kao oblast u kojoj postoje posebne mogućnosti za saradnju dveju zemalja, izdvojio oblast poljoprivrede.
Na bilateralnom susretu dva ministra spoljnih poslova konstatovana je obostrana opredeljenost ka jačanju saradnje u oblasti obrazovanja, kao i spremnost Srbije da poveća broj stipendija za studente iz Nigera u okviru programa "Svet u Srbiji".
Pomoć Republici Niger da modernizuje poljoprivrednu proizvodnju
Delegacije Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije i Republike Niger, koju predvodi ministar spoljnih poslova Sem Bakarim Jau Sangare, razgovarale su danas o konkretnim oblicima saradnje dveju zemalja u sektoru poljoprivrede.
Sastanku sa delegacijom Republike Niger, koja boravi u zvaničnoj poseti Republici Srbiji, prisustvovale su državna sekretarka Livija Pavićević i šefica Kabineta ministra poljoprivrede i pomoćnica ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije Anja Javor.
S obzirom na visok nivo razvijenosti srpske poljoprivrede, kao i na nastojanje Republike Niger da modernizuje i unapredi sopstvenu proizvodnju, razmatrani su konkretni oblici saradnje i mogući plasman svih vrsta kontinentalnog voća, ali i konditorskih i mlečnih proizvoda iz Republike Srbije na tržište Republike Niger.
Posebno interesovanje iskazano je za uvoz poljoprivredne mehanizacije i sredstava za zaštitu i ishranu bilja iz Srbije.
Pavićević je naglasila da Srbija ima plodno poljoprivredno zemljište, adekvatne klimatske uslove i bogatu tradiciju u poljoprivrednoj proizvodnji, kao i veliki broj stručnjaka i naučnih i istraživačkih instituta.
Iz tog razloga, kako je istakla, Republici Niger može da ponudi znanje, iskustvo i tehnologije, sa ciljem da se najbolji srpski modeli prilagode i primene u lokalnim uslovima Nigera.
U razgovoru je izražena obostrana spremnost za formalizovanje saradnje Republike Srbije i Republike Niger u oblasti poljoprivrede kroz potpisivanje memoranduma o razumevanju, ali i kroz organizovanje studijskih poseta i uspostavljanje zajedničkih projekata.
Javor je uputila poziv Republici Niger da uzme učešće na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu, kao najvećem sajamskom događaju u Srbiji i jednom od najvećih u Evropi u oblasti poljoprivrede, a koji će ove godine biti održan od 17. do 22. maja.